Vonkajší výbeh

 

Veľké letné výbehy vytvárajú pre európske suchozemské korytnačky ideálne podmienky, pretože im umožňujú dostatočný pohyb a priame slnečné žiarenie. Práca s udržiavaním výbehov je minimálna. Podľa možnosti ich budujem na slnečných miestach, pričom najvýhodnejšie sú južné polohy.

Výbehy ohradíme múrikom, ktorý by mal mať 30cm hlboký základ v zemi, ktorý slúži proti podhrabaniu korytnačiek. Na stavbu múriku môžeme použiť betón, kameň alebo tehly. Výška múrika môže byť 50-100cm-podľa veľkosti daného druhu. Múrik by mal prečnievať dovnútra, pretože niektoré druhy dokážu výborne šplhať a môžu z výbehu uniknúť. Korytnačky považujú múriky za prirodzené prekážky a preto sa ich pokúšajú preliezť. Najviac pokusov o prelezenie vidíme v rohoch výbehov, preto ich odporúčam zaobliť. Pokiaľ nechceme použiť na stavbu múrik, musíme výbeh dostatočne zabezpečiť proti porhrabaniu a prelezeniu korytnačky.

Pre väčšiu bezpečnosť, najmä menších druhov a mláďat doplníme múrik ochrannou volierou z pletiva. Korytnačky sú tak chránené pred prípadnými útokmi dravých vtákov, mačiek a pod.

Vnútorné zariadenie výbehu môže byť rozmanité, ale účelné. Napriek tomu, že korytnačky potrebujú veľa slnka, je dôležité aby mali vo výbehu aj tienisté miesta. To dosiahneme vysadením rôznych kríkov, správnym umiestnením kameňov, koreňov stromov a pod.

Na väčšine plochy výbehu by mala buť vysadená tráva. Dôležitá je aj piesočnatá (hlinitá-aspoň 20cm do zeme,hlina musí byť taká aby sa do nej korytnačka dokázala zahrabať), kde sa korytnačky slnia a samice znášajú a zahrabávajú vajíčka. Vo výbehu má byť aj napájačka s vodou-môžeme použiť napr. dostatočne veľký a hlboký podnos pod kvetináč.

Vo výbehu treba vybudovať domček, ktorý bude korytnačky chrániť pred nepriaznivým počasím.

Pri väčšom poklese teplôt premiestňujeme korytnačky do vnútorných terárií.